21 | 03 | 2019
Dbaj o swoją postawę!

Zdrowe plecy wolne od bólu i wad postawy to prawdziwy skarb, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy w większości prowadzimy siedzący tryb życia. Dlatego powinniśmy dbać o naszą postawę i wybierać plecaki, które pozwolą dać naszym plecom wytchnienie i równomiernie rozłożyć ciężar. Ergonomiczne plecy i dobrze wyprofilowane szelki to klucz do sukcesu!

Ergonomiczne plecy

Podczas przeglądania ofert plecaków powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Jednym z nich, w niektórych wypadkach pewnie decydującym, będzie kryterium wizualne. Nic w tym dziwnego, skoro plecak jest jednym z elementów, który buduje nasz image. Jednak kwestią równie ważną (dla kondycji naszego kręgosłupa najważniejszą) jest to, czy produkt ma odpowiednio usztywnione i wyprofilowane plecy. Tył plecaka powinien dopasowywać się do kształtu naszych pleców. Prawidłowe usztywnienie pomoże zachować właściwą postawę i nie będzie zmuszać do nienaturalnych skrzywień. Usztywnienie ma jeszcze jedną zaletę – książki, zeszyty czy luchboxy nie będą wpijały się w plecy i uwierały podczas każdego ruchu. Gdy usztywnienie będzie dodatkowo wyłożone gąbką, odczucie komfortu pozwoli nam zapomnieć, że mamy coś na plecach.

Dostosowane i wygodne szelki

Następnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest konstrukcja szelek. Powinny mieć możliwość regulowania. Dzięki temu dopasujemy ich długość do wymiarów naszego ciała. Regulacja jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, których budowa ciała bardzo szybko się zmienia. Jeśli nie chcesz kupować swojemu dziecku plecaka na każdy sezon, zadbaj o to, by ten, który posiada, miał regulowane szelki. Oprócz tego szelki powinny mieć także odpowiednią szerokość. Jej wartość musi być nie mniejsza niż 4 cm. W przeciwnym razie szelki będą się wpijać i powodować obtarcia.

Niewygodny plecak a wady postawy

Zbyt ciężkie i niewygodne plecaki to zmora uczniów. Nie dość, że obciążają plecy, to jeszcze powodują wykształcanie złych postaw, które w skrajnych wypadkach mogą prowadzić do skrzywień. Na szczęście świadomość rodziców, w kwestii wyboru odpowiedniego plecaka jest coraz większa. Podążając za radami specjalistów, wyposażają swoje dzieci w ergonomiczne plecaki, które posiadają solidne i regulowane szelki i wyprofilowane plecy. Warto przy tym pamiętać, że sposób noszenia plecaka także ma niebagatelne znaczenie. Zakładajmy szelki na oba ramiona.

 
Ta strona używa plików cookie (ciasteczek) niezbędnych do jej prawidłowego działania. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym.